2013. november 14., csütörtök

Perzsa leopárd

A perzsa leopárd (Latin neve a Panthera pardus ciscaucasica amely szinonímája a Panthera pardus saxicolornak), a ragadozók (Carnivora) rendjébe és a macskafélék (Felidae) családjába tartozó leopárd (Panthera pardus) egy alfaja. A perzsa leopárd a vadonban élő leopárd más néven párduc, legnagyobb termetű és egyben legritkább alfaja.
Perzsa leopárd portré.

Tartalomjegyzék

Elterjedése

A perzsa leopárd a Közel-Keleten Örményországban, Törökországban, Azerbajdzsánban, Grúziában, Üzbegisztánban, Pakisztánban, Tádzsikisztánban, Türkmenisztánban és Afganisztánban fordul elő. Mivel a természetben becslések szerint is csupán 1000-1200 szabad példányt tartanak számon, ezért élő állományát veszélyeztetettként tartja számon a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN). Bahram H. Kiabi, Population status of the Persian Leopard című tanulmánya szerint Iránban mindössze 148 darabot tartottak nyilván 2002-ben és például ebből a Golestan Nemzeti Parkban 35-40 darabot. Itt a legfőbb veszélyeztető tényezőt a turisták autói jelentették.[1]
Mivel ennyire ritka fajjá vált, szükséges volt tenyészprogramot indítani a megmentésére. Az alfajok közül elsőként a perzsa leopárdnak indult tenyészprogramja az európai állatkertekben, melynek koordinátora a németországi Münster állatkertje lett. Ennek a programnak a keretén belül érkezett azután a Miskolci Állatkertbe egy 2009-ben született nőstény. Európában ebben a program kb. 100 egyedet gondoznak, amelyből egyet Miskolcon nevelnek.[2] A Lisszabonban született nőstényt Tarecának nevezték el.[3]

Táplálkozása

Természetes élőhelyének csúcsragadozója, elsősorban közepes termetű patásokat zsákmányol, de nem veti meg a a kis testű emlősöket és a madarakat sem. Szívesen fogyasztja a golyvás gazellát, vadkecskét és vaddisznót, a lakott területek közelében a juhokat és a kecskéket. Zsákmányát elejtés után néha egy magasabb fa villás ágára viszi fel, hogy megmentse más húsevőktől, madaraktól. Nagyon erőteljes állat, megfigyeltek már olyan leopárdot is, amely 6 méter magasságba helyezte el zsákmányát és olyat is, ami egy kifejlett kossal felugrott egy 3 méter magas sziklapárkányra. Az orvvadászat és élőhelyének drasztikus csökkenése miatt, állománya veszélyeztetetté vált, és ebben közrejátszik, hogy élőhelyén gyakoriak a háborús konfliktusok.

Megjelenése

A perzsa leopárd testhossza elérheti a két métert, sőt egyes esetekben meg is haladhatja, mértek már 218 cm-es példányt is Iránban. Tömege 30–90 kg. körül mozog. Bundája tömött, világos sárgás, sötétebb barna pöttyökkel, a pöttyök a fej felé haladva kisebbedhetnek és a hasi tájékon a leghaloványabbak.
 Forrás:http://hu.wikipedia.org/wiki/Perzsa_leop%C3%A1rd.




 http://s1.images.www.tvn.hu/2009/08/22/07/20/www.tvn.hu_d5d48798bb3d2556c1346801ce4d007f.jpg
 Forrás:http://s1.images.www.tvn.hu/2009/08/22/07/20/www.tvn.hu_d5d48798bb3d2556c1346801ce4d007f.jpg.


http://www.vadallatok.hu/hatterkepek/vicces/leopard.jpg

Forrás:http://www.vadallatok.hu/hatterkepek/vicces/leopard.jpg

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése