Európa szerte elterjedt,néhol igen gyakori ragadozó. Eredetileg az erdős területeket lakója volt, de sok más helyen is előfordul ( mezőgazdasági területek cserjés-fás- bokros-ligetes lakott területek)
Táplálkozása: Éjszaka vadászik. Zsákmány főleg kisemlősökből, rovarokból, szárnyasokból áll, de elfogyasztja a gyümölcsöket is. Különböző kaffogó és ugráló hangokat ad.A veszettség fő terjesztője.
Jellemzése:elkeskenyedő arckoponyájú,lompos farkú, hegyes fülű elliptikus szemű állat.Pofája vörhenyes, farka és hasa fehér.Színe évente vedlések idején változik.Mellső végtagján 5 a hátsón 4 lábujj található.Teste 60 cm farka 40 cm tömege 6-7 kg.
Párzási időszaka decembertől februárig tart.Évente egy alkalommal 51-52 napos vemhesség után 3-8 darab körülbelül 100 grammos csokoládébarna gyapjas szőre fedett kölyköket hoz világra.A fiatalok szeme 10 napos korukban nyílik ki.A kotorékot 3,5 hetes korukban hagyják el először,függetlenné 8-10 hetes korukra válnak.Lakóhelyét, az ún rókavárat vagy maga készíti vagy a borz kotorékát foglalja el. A rókalyuk körül sajátos, intenzív fülledt szag érezhető, és táplálékának a maradványai is megtalálhatóak. Jellegzetes nyomai is mely a kutyáétól eltérően nem annyira kanyargósak és meg-megálló.Hosszú, csavart ürüléke csontokat rovarokat és szőrt tartalmaz.
Forrás:http://www.tananyag.almasi.hu/krez/az_erdo/allat/roka.htm
Forrás:http://alfahir.hu/sites/barikad.hu/files/2013/09/roka_1.jpg
Forrás:http://pctrs.network.hu/clubblogpicture/6/7/_/67584_113245966_big.jpg
Forrás:http://szepkepek.hu/wp-content/uploads/2012/12/v%C3%B6r%C3%B6s-r%C3%B3ka-6.jpg
Forrás: http://www.legszebbkepek.com/kepek/voros-roka-telen-kep.jpg
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése